Markalarımıza Sahip Çıkıyoruz

Markalarımıza Sahip Çıkıyoruz

TOFAŞ, her gün gelişen ve yükselen Ar-Ge çalışmaları kapsamında, gerek ülkemizde gerekse dünya çapında sınai ve fikri mülkiyete katkıda bulunarak önderlik etmektedir. TOFAŞ’ın yasalar ve ticari ahlaka uygunluk içinde üçüncü kişilerin marka, patent ve tasarım haklarına saygılı olduğu kamuoyunca da çok iyi bilinmektedir. Ürünlerini kalite garantisiyle sunarak müşteri memnuniyetini vazgeçilmez bir politika olarak benimseyen TOFAŞ’ın otomotiv piyasasında açmış olduğu pazarda “OPAR” markalı otomotiv yedek parçalarının birebir taklitlerinin üretililerek satışa sunulduğu belirlenmiştir. Bunun yanında, TOFAŞ’ın Türkiye’de temsilciliğini yaptığı ve korumakla yükümlü olduğu FIAT, ALFA ROMEO ve LANCIA markaları için de buna benzer yasa dışı üretim, kullanım ve ticaretinin gerçekleştirilmek istenildiği tespit edilmiştir.

Tofaş olarak yasa dışı üretim ve ticaret faaliyetlerinin tespitini takiben de, ülkemizde yürürlükte bulunan 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamına göre Türkiye genelinde yasal marka koruma çalışmaları başlatılmıştır. Türkiye genelinde gerçekleştirilen saha araştırmalarında çok sayıda üretici ve taklit ürün satış noktası tespit edilmiştir. OPAR markalı taklit ürünlerin üretim ve satışını gerçekleştirdiği berlirlenen korsan işletmelerden birçoğu hakkında hukuki işlemler başlatılmıştır. 2011 yılı başından beri sürdürdürülen yasal işlemlerden olumlu sonuçlar alınmaya başlanmıştır.

Tüm bu gelişmelerin ışığında; pazarın öncüsü TOFAŞ, otomotiv yedek parça sektöründe yer alan üretici ve satıcılardan marka haklarına saygılı olmalarını beklemektedir ve sahip olduğu marka haklarına karşı haksız rekabette bulunan üçüncü kişilere karşı yasal mücadelesini sonuna kadar kararlı bir şekilde sürdürecektir.

Bizi sosyal medyada takip edin